Genel

Pandeminin Normalleşmesi

Pandeminin yayılması

Pandemi, geçtiğimiz Aralık ayında Çin’de ortaya çıktığından bu yana 188 ülke ve bölgede 1 milyon 15 bin 380’den fazla can aldı. ABD ve Avrupa şu anda dünyanın en kötü etkilenen bölgeleridir.

Dünya çapında 34 milyon 20 bin 311’e ulaştı. milyondan fazla vaka bildirilmiştir. ABD’deki Johns Hopkins Üniversitesi tarafından derlenen rakamlara göre şu ana kadar 25 milyon 543 bin 551’den fazla insan iyileşti.

Türkiye şu ana kadar  317 bin 272 vaka teyit ederken, kurtarma sayısı 281.151’e yaklaştı. Sağlık Bakanlığı verilerine göre virüs şu ana kadar 8.262 kişiyi öldürdü.

Dünyayı etkileyen Covid-19 salgını, Türkiye’de ilk vakanın 11 Mart 2020’de açıklanmasından bu yana çeşitli önlemleri de beraberinde getirdi. Bu kapsamda 65 yaş üstü vatandaşlar ,kronik hastalıkları olan kişiler ve 20 yaşın altındakiler için sokağa çıkma yasakları ilan edild. Bu kapsamda AVM, kuaför, spor salonu gibi yerler kapatılmıştır. Bankalar, eczaneler, kurye şirketleri ve fabrikalar gibi kapatılamayan işletmeler, devlet  özel önlemler almış ve esnek çalışma saatleri uygulayarak enfeksiyon riskini en aza indirmeyi amaçlamıştır.

Vaka sayısının azalması ve sürecin olumsuz etkilerine karşı alınması gereken tedbirlerin ardından 11 Mayıs’tan itibaren normalleşme sürecinin ilk adımları atıldı. Bu kapsamda 21 Mart’tan itibaren kapanan AVM ve kuaför 11 Mart’tan itibaren sınırlı hizmet vermeye başladı.

 

1 HAZİRAN İTİBARIYLA UYGULANAN NORMALLEŞME SÜRECİ

26.05.2020 tarihinde yayınlanan Covid-19 Pandemi Yönetimi ve Çalışma Esasları ile 1 Haziran 2020 itibariyle işletmelerin alacağı tedbirler Sağlık Bakanlığı tarafından açıklandı. Bu rehberde işletmelerin izleyeceği prosedürler belirtilmiştir. Vaka sayısında hızlı bir artış olasılığını önlemeye çalışan Kılavuz, genel olarak bireyler arasında düzenli sıcaklık kontrollerine, havalandırma sistemlerinin düzenlenmesine ve sosyal mesafenin korunmasına atıfta bulunmaktadır.

 

NORMALİZASYON TAKVİMİ

01.06.2020 tarihinden itibaren şehirlerarası seyahat kısıtlamaları kaldırıldı.

Kamusal dinlenme ve eğlence alanları ile bahçeler, dernek merkezleri, spor salonu tesisleri gibi yerlerin 01.06.2020 tarihinden itibaren yeniden açılmasına izin verildi.

Plaj, deniz turizmi ve ulaşım üzerindeki yasaklar da 01.06.2020 tarihinden itibaren belirlenen kurallarla kaldırıldı.

15.06.2020 tarihinden itibaren duruşmalar ve duruşmalar başladı, adli işlemler başladı, icra ve iflas işlemleri de devam etti.

Seyahat kısıtlamaları kademeli olarak kaldırıldı.

Aylar süren virüs kısıtlamalarının ardından normalleşme süreci kapsamında iç hat uçuşları, İstanbul’dan Ankara, İzmir, Antalya ve Trabzon illerinin büyük şehirlerine ilk seferleri ile yeniden başladı.

Türk Hava Yolları, 59 gün süren aradan sonra 156 yolcu taşıyan İstanbul’dan Ankara’ya ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir