Blog

Ortam Dezenfektanları

Hastalıklara neden olan yeni ortaya çıkan patojenler veya organizmalar, artan bir halk sağlığı sorunudur. Özellikle güncel Covid-19 salgını düşünüldüğünde en büyük endişelerden biri patojenik virüslerdir. Soğuk algınlığı veya koronavirüs gibi bu virüsler, insan hücrelerini enfekte edebilir ve çoğalabilir ve hastalıklara neden olabilir. MRSA ve strep boğaz gibi patojenik bakteriler de hastalıklara neden olabilir, ancak tüm bakterilerin% 1’den azının hastalıklardan sorumlu olduğu tahmin edilmektedir. Çoğu bakteri zararsız ve faydalıdır. Mikropların (örneğin, virüsler ve bakteriler) çevresel yüzeylerde kalma yeteneği, insan bulaşmasında rol oynayabilir. Bu mikropların yüzeylerde canlı kalabileceği veya “canlı” kalabileceği süre değişir. Yüzeylerde canlı kalan mikroplar için temizleme, dezenfekte etme ve sanitasyon bulaşmayı önlemeye yardımcı olur.

Bir yüzey veya nesnedeki mikrop sayısını en aza indirmek için bir ürün seçerken, temizleme, dezenfekte etme ve sterilize etmenin anlamını anlamak önemlidir

Temizlik, mikropları mutlaka öldürmez. Bunun yerine, mikropların sayısını azaltır ve dolayısıyla enfeksiyonun yayılma riskini azaltır. Temizlik, yüzeylerden mikropları fiziksel olarak temizlemek için sabun (veya deterjan) ve su kullanır. Kimyasallarla dezenfekte etmek “yüzeylerdeki veya nesnelerdeki mikropları öldürür”. Yüzeyleri temizledikten sonra dezenfekte etmek, mikropların yayılmasını daha da önler.

Dezenfektanların içeriklerine dikkat edilmelidir çoğunun içeriği şöyledir:

Etil alkol %96 (64-17-5) %45, izopropil alkol (67-63-0) % 25. Ek olarak antioksidanlar, yüzey aktif maddeler, geri yağlayıcılar, nemlendiriciler, yumuşatıcılar, koruyucular mevcuttur. Lanolin ve gliserin de içerir.

Sağlık bakanlığı onaylı en uygun ortam ve el dezenfektanlarına  “www.pandemiurunleri.com” adresinden ulaşabilirsiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir