Genel

Maske Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO), COVID-19’a karşı korunma yöntemi olarak maskelerin kullanımı konusundaki tutumunu tersine çevirmesi sonrasında Sağlık Bakanlığı’nın  yönlendirmesiyle birlikte maskeleri, günlük hayatın içerisindeyken daha yaygın olarak kullanmaya başladık.  

Dışarıdayken çevremizi gözlemlediğimizde, kendimizi ve çevremizi virüsten korumak için taktığımız maskelerin, bazılarımız tarafından doğru şekilde kullanılmadığını kolayca fark edebiliyoruz. Sokakta , alışveriş merkezlerinde , toplu taşımalarda ve birçok kalabalık yerlerde insanlarımız maskeyi ağızlarının ve burunlarının tamamını maske ile örtmek yerine çenelerinin altında tutuyorlar. Küçük ihmallerin, tüm dünyada büyük trajedilere sebep olduğuna şahit olduğumuz Pandemi ile mücadele ederken, doğru yöntemler izlendiği takdirde dikkatli ve özverili davrandığımız ölçüde başarılı olacağımıza inanıyoruz.

Hem kaliteli hem de en uygun fiyatlı ürünler için Pandemi ürünlerine bakabilirsiniz.

COVID-19 nedeniyle maske kullanırken nelere dikkat edilmeli?

  • Enfeksiyon engellemek için belirtilen önlemlerin tümünü uygulamadığınız takdirde tek başına bir yüz maskesi kullanmanız, COVID 19’dan korunmanız için yeterli değildir. 
  • Maske kullanımı, alkol bazlı el dezenfektanı veya sabun ve su ile sık sık el temizliği yapmanız ve diğer insanlarla aranızdaki fiziksel mesafeyi korumanız halinde etkili bir koruma sağlar.
  • Ağzınızın ve burnunuzun tamamını, maskeniz ile örtün.
  • Yüzünüzle maske arasında boşluk olmadığından emin olun.
  • Maskenizi kesinlikle burnunuzun ve/veya çenenizin altına indirmeyin. Maskenizi yanlışlıkla burnunuzun ve/veya çenenizin altına indirmeniz durumunda yüzünüzden hemen çıkararak yenisiyle değiştirin.
  • Maske kullanımı kişisel bir önlem olduğundan, maskenizi kesinlikle başkasıyla paylaşmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir