Blog

Koronavirüs Nedir?

 

Öncelikle korona virüsten bahsetmeden önce virüs nedir onu söyleyelim. Virüsler kendi kendini çoğaltabilen, en basit organizmalar olarak bilinmektedir. Sadece genetik yapısını taşıyan DNA veya RNA denilen molekülleri çevreleyen bir protein tabakasından ibarettir.

 

Corona Virüsü nasıl ortaya çıkmıştır?

İlk olarak Çin’in Wuhan bölgesinde, 2019 yılı Aralık ayının başında ortaya çıkmıştır. Yapılan araştırmalar sonucu insandan insana geçen bu virüsün solunum ve temas yollarıyla yayıldığı tesbit edilmiştir.

Dünya Sağlık Örgütü virüsün neden olduğu hastalığı tanımlamak için COVID-19 ismini  vermiştir.

30 ocak 2020 tarihin de ise dünya sağlık örgütü tarafından uluslar arası acil durum ilan etmiştir

Oluşturduğu küresel salgın durumundan ötürü pandemi olarak tanımlanmaktadır.

 

Yeni Corona Virüsü (Koronavirüs) Nedir?

Yeni koronavirüs hastalığı (Covid-19), ilk olarak 13 Ocak 2020 tarihinde Çin’in Vuhan eyaletinde yüksek ateş ve nefes darlığı neden olduğu tanımlanan solunum yolu hastalığıdır. Hastalığın temas yoluyla bulaştığı bilinmektedir.

Hem hayvanları hem de insanları etkileyen bir virüstür. Bilindiği kadarıyla hayvanlardan insanlara geçmesi söz konusu değildir.

İsmi neden corona virüsü?

Mikroskopla bakıldığından yuvarlak ve üzerinde çıkıntıları olan bir taca benzetildiği için, Latince’de taç anlamına gelen koronadan kelimesiyle adlandırılmışlardır.

Corona Virüsü (Koronavirüs) Belirtileri Nelerdir?

Yeni koronavirüs enfeksiyonu belirtileri arasında ateş, öksürük, nefes darlığı ve solunum güçlüğü bulunur. Daha ağır vakalarda enfeksiyon zatürreye, akut solunum yetmezliğine, böbrek yetmezliğine ve hatta ölüme neden olabilir.

 

En etkili Çözüm Nedir?

Sürekli olarak bol su ve sabunla en az 2 dakika boyunca el yıkanmalıdır. Bununla beraber el dezenfektan ürünleri ve kolonya kullanılabilir. Sitemizde uygun fiyatlara dezenfektan ürünlerine ve kolonyaya ulaşabilirsiniz.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir