Genel

Evde koronavirüs bulaşmasıyla mücadele edin

COVID-19 nasıl yayılır?

COVID-19’a neden olan virüs, COVID-19 olan biriyle temasın yanı sıra kişinin dokunduğu yüzeyler veya nesnelerle temas yoluyla da yayılabilir . COVID-19’u olan biri hapşırdığında veya öksürdüğünde, solunum damlacıkları havaya salınır. COVID-19’u olan biri hapşırdığında veya öksürdüğünde, solunum damlacıkları havaya salınır.

Evimi nasıl hazırlayabilirim?

Tablolar, kapı kolları, ışık düğmeleri, kulplar, masalar, tuvaletler, musluklar ve lavabolar gibi sık dokunulan yüzeyleri temizleyerek ve dezenfekte ederek koronavirüsün potansiyel yayılmasını azaltabilirsiniz. Evinizdeki birinde COVID-19 varsa bunu günlük yapın .

Havalandırmak için mümkün olduğunda pencereleri açın. Ayrıca çamaşır suyu veya diğer dezenfektanları kullanırken iyi bir hava akışına sahip olduğunuzdan emin olun.

Temizlemeden ve dezenfekte etmeden önce eldiven giyerek başlayın – tercihen tek kullanımlık eldivenler, böylece işiniz biter bitmez atabilirsiniz. Yalnızca yeniden kullanılabilir eldivenleriniz varsa, bunları başka amaçlarla kullanmayın. Eldivenlerinizi çıkardıktan sonra ellerinizi iyice yıkayın.

Sabun ve su ile temizlik, kirleri giderir ve yüzeylerdeki mikrop sayısını azaltır. Yüzeyler temizlendikten sonra, kalan mikropları yok etmek için dezenfektan uygulayabilirsiniz.

Telefonları ve diğer elektronik cihazları nasıl dezenfekte edebilirim?

Cep telefonlarını% 70 alkol içeren dezenfekte edici mendillerle temizleyebilirsiniz. Telefonun ön yüzünü ve tuttuğunuz yerden ve arkasından silin. Kurumasını bekleyin. Aynısı bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve uzaktan kumandalar için de geçerlidir. İşin bittiğinde ellerini iyice yıkayınız.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir