Genel

Eldiven Virüsten Korur Mu?

Herkesin kafasın da soru işareti olan “eldiven corona virüsten korur mu?” konusu hakkında birkaç bilgilendirme de bulunacağım.

Öncelikle eldiven virüsten doğru kullanıldığı müddetçe evet korur. Hatalı kullanılırsa eğer eldiven takmanın hiçbir anlamı yoktur. Tek eldivenle her yere dokunulduğu zaman hem kendinizin hem de çevrenizdeki insanları daha büyük tehlikeye içerisine almaktasınız. Eldiven giymenin virüse karşı tam bir koruma sağlamadığını asla unutmayınız

Eldiven nasıl kullanılmalı ?

Eldiveni takmadan önce ellerinizi yıkayıp dezenfekte ettikten sonra takılmalıdır. Eldiven ile minimum derecede temas etmeye önem vererek kullanınız. Eldiveninizin kirlendiğini gördüğünüz veya hissettiğiniz anda dikkatli bir şekilde elinizden çıkarıp çöpe atınız. Ardından ellerinizi öncellikli olarak tavsiyemiz yıkamanız fakat öyle bir ortamda değilseniz dezenfektan veya kolonya yardımıyla ellerinizi temizleyiniz.

Eldiven nerelerde kullanılmalıdır?

Eldivenler sağlık merkezleri dışında günlük yaşam alanlarında ( ev ve iş yeri) gibi ortamlarda takılması uygun görülmez. Onun yerine ellerinizi en az 2 dakika boyunca ovalayarak yıkamanız önerilmektedir. Toplu taşıma gibi yerlere bindiğiniz zaman anlık olarak kullanılabilir ancak indikten hemen sonra eldiven dikkatli bir şekilde çıkarılıp elinizi dezenfekte etmeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir