Blog

Covid-19 Yasakları Sonucu Verilen Cezalar

Covid-19 Yasakları Sonucu Verilen Cezalar

Geçtiğimiz yılda ortaya çıkan bu virüs ile herkes hayatın da yeni bir döneme başladı.

Geçtiğimiz günler de cumhurbaşkanının açıkladığı üzere ülkemizde tedbir amaçlı yeni yasaklar getirilmişti.

Peki bu yasaklara uymamanın yaptırımları nelerdir?

Bahsedilen tedbirlere uymayan kişilere Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi ve Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesine göre 392 ile 3.180 TL arasında değişen miktarlarda para cezası verilmektedir. Gerekli görüldüğü takdirde de haklarında Türk Ceza Kanunu’nun 195. maddesine göre adli işlem yapılmıştır.

Kovid-19 testleri pozitif ve temaslılara yönelik denetimlerde görev alan ekipler, karantina kuralını ihlal ederek evinde bulunmadığı belirlenen  3 kişiye 3 bin 150 para cezası kestiler.

22 Haziran 2020 tarihinden bu yana Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi gereğince açık alanda maske takma zorunluluğu bulunuyor ve ihlale 900 TL idari para cezası uygulanıyor.

Covid19 pozitif ya da temaslı olduğu için 14 günlük zorunlu izolasyonu ihlal edenler ile zorunlu salgın önlemlerini uygulamayan iş yerlerine de idari para cezaları kesiliyor.

Türk Ceza Kanunu’nun Bulaşıcı Hastalıklara İlişkin Tedbirlere Aykırı Davranma başlıklı 195. maddesinde yer alan “… yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.”

alilik ve kaymakamlıklarca duyurulan cadde ve sokaklarla özellikle trafiğe kapalı olan bölgeler, ihtiyaç duyulan meydanlar ve toplu taşıma araç durakları gibi alanlarda sigara içmek yasak. Bu yasağa uymamanın cezası da 900 lira.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir