Genel

Corona Virüsü (Koronavirüs) Aşısı Bulundu Mu?

Wuhan Koronavirüsü olarak da anlılan Yeni Koronavirüs Hastalığı’nın Çin tarafından yayınlanan virüse aşı oluşturulması çalışmalarına uluslararası düzeyde başlanmıştır. ABD, Avustralya, Çin,Almanya, İngiltere ve Kanada’da çeşitli üniversiteler ile özel kuruluşlar testlere başlama aşamasına oldukça yaklaştıklarını açıklamaktadır.

Geçtiğimiz günlerde Rusya bir aşı geliştirdiklerini belirtmişlerdir. Geliştirdikleri bu aşıya Sputnik V ismini vermişlerdir. Rus bilim insanlarının oluşturduğu bu aşıda insanların virüse karşı bağışıklık kazandığını belirtmiştir. Rusya sağlık bakanı ülkelerinde bazı bölgelerde insanlara uygulamaya başlamışlardır.

Ülkemizde ki aşı denemeleri

Alman bioteknoloji firmasının yapmış olduğu mRNA  aşı ülkemizde denenmeye başladı. Türkiye de  gönüllü olan 1000 sağlık çalışanı üzerinde ilk aşılar uygulanmaya başlamıştır. Yapılan aşıda herhangi bir yan etki olmaması durumda daha çok kişiye uygulanacak. Aynı zaman da Çin merkezli Sinovac firması tarafından üretilen Covid-19 aşısının Türkiye’deki denemeleri Ankara’daki Hacettepe Üniversitesi’nin koordinasyonunda geçen hafta başladı.

Aşı Nasıl deneniyor ?

Öncelikle üretilen aşı hayvanlar üzerinde denenip verdikleri sonuçları ve yan etkileri takip ediliyor. Eğer olumlu bir sonuç elde edilirse insanlar üzerinde denemelere başlanıyor. Aşı denemeleri söylenenlere göre 3 fazdan yapılıyor. 1. faz da çok az insan üzerinde deneniyor. Ciddi bir yan etkisi olmadığı anlaşılırsa 2. faza geçiliyor. İlk gruba göre daha fazla bir insan grubunda bu aşı test ediliyor. Sorun çıkmazsa 3. fazda binlerce insan üzerinde deneniyor ve olumlu sonuç alındığı takdir de aşı lisans alıp. Herkese uygulanabiliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir